This 545i AT (333 hp) engine was fitted in the E60/E61 Sedan, which was produced by BMW from 2003 to 2007. In addition to this engine, 40 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 440 to 910km |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.9second |
| Emission standard | EURO IV |
| Displacement | 4398cm3 |
|---|---|
| Engine power | 333bhp |
| RPM at max power | to 6 100RPM |
| Maximum torque | 450Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 82.7mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4841mm |
| Width | 1846mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Front track | 1558mm |
| Rear track | 1582mm |
| Ground clearance | 142mm |
| Kerb weight | 1635kg |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Max. boot capacity | 520litre |
| Gross weight | 2195kg |
| Displacement | 560kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 19 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.2 litres / 100km |
| Average | 12.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.