This 2.2 D AT (5 places) (163 hp) engine was fitted in the 1 generation [2-й Restyling] SUV, which was produced by Chevrolet from 2013 to 2015. In addition to this engine, 19 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 660 to 1 050km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 184km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.8second |
| Displacement | 2231cm3 |
|---|---|
| Engine power | 163bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 96mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.27m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4673mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1727mm |
| Wheelbase | 2707mm |
| Front track | 1569mm |
| Rear track | 1576mm |
| Kerb weight | 1878kg |
| Gross weight | 2505kg |
| Displacement | 627kg |
| Min. boot capacity | 769litre |
| Max. boot capacity | 1577litre |
| Front/rear axle load | 1190/1315kg |
| Permitted road-train weight | 4205kg |
| Loading height | 768mm |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.1 litres / 100km |
| Average | 8.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.