This 2.4 MT (5 places) (167 hp) engine was fitted in the 1 generation [2-й Restyling] SUV, which was produced by Chevrolet from 2013 to 2015. In addition to this engine, 19 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 560 to 880km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 186km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.3second |
| Displacement | 2384cm3 |
|---|---|
| Engine power | 167bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 230Nm |
| RPM at max torque | 4600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 98mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4673mm |
| Width | 1868mm |
| Height | 1756mm |
| Wheelbase | 2707mm |
| Front track | 1569mm |
| Rear track | 1576mm |
| Kerb weight | 1768kg |
| Gross weight | 2304kg |
| Displacement | 536kg |
| Min. boot capacity | 477litre |
| Max. boot capacity | 942litre |
| Front/rear axle load | 1127/1102kg |
| Permitted road-train weight | 3729kg |
| Loading height | 768mm |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 14 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
| Average | 10.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.