This 3.0 AT AWD (7 places) (258 hp) engine was fitted in the 1 generation [2-й Restyling] SUV, which was produced by Chevrolet from 2013 to 2015. In addition to this engine, 19 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Emission standard | EURO V |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| City fuel consumption per 100 km | 15.5litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.6second |
| Top speed | 198km/h |
| Fuel | 95 RON |
| Cruising range | from 420 to 810km |
| Gross weight | 2474kg |
|---|---|
| Kerb weight | 1915kg |
| Rear track | 1576mm |
| Max. boot capacity | 1577litre |
| Min. boot capacity | 97litre |
| Front track | 1569mm |
| Wheelbase | 2707mm |
| Height | 1727mm |
| Length | 4673mm |
| Width | 1849mm |
| Seats | 57 |
| Body type | SUV |
| Displacement | 559kg |
| Front/rear axle load | 1206/1268kg |
| Permitted road-train weight | 4174kg |
| Loading height | 768mm |
| Rear brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
|---|---|
| Gearbox | Automatic |
| Turning circle | 12.27m |
| Number of gears | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Stroke | 80.3mm |
| Bore | 89mm |
| Number of cylinders | 6 |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Maximum torque | 288Nm |
| RPM at max power | to 6 900RPM |
| Engine power | 258bhp |
| Displacement | 2997cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 5800RPM |
| City | 18.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 12.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.