This 2.0 MT (147 hp) engine was fitted in the X2 Estate, which was produced by Citroen from 1998 to 2001. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 460 to 930km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 147bhp |
| RPM at max power | to 5 300RPM |
| Maximum torque | 235Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4712mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2470mm |
| Front track | 1502mm |
| Rear track | 1478mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1420kg |
| Gross weight | 1980kg |
| Min. boot capacity | 512litre |
| Max. boot capacity | 1690litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Hydropneumatic |
|---|---|
| Rear suspension | Hydropneumatic |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.