This 3.0 AT (190 hp) engine was fitted in the X2 Estate, which was produced by Citroen from 1998 to 2001. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 430 to 810km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| Displacement | 2946cm3 |
|---|---|
| Engine power | 190bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 267Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4712mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2470mm |
| Front track | 1502mm |
| Rear track | 1478mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1470kg |
| Gross weight | 1950kg |
| Min. boot capacity | 512litre |
| Max. boot capacity | 1690litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 18 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.