This 5.7 AT (349 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Dodge from 2004 to 2009. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
| Fuel tank capacity | 95litre |
| Cruising range | from 570 to 770km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7second |
| Displacement | 5654cm3 |
|---|---|
| Engine power | 349bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 502Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 99mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5101mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 3027mm |
| Front track | 1636mm |
| Rear track | 1636mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Kerb weight | 2305kg |
| Gross weight | 2994kg |
| Min. boot capacity | 538litre |
| Max. boot capacity | 2866litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Torsion |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 20.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.