This 5.7 AT 4WD (339 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Dodge from 2004 to 2009. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 501Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 5654cm3 |
| Engine power | 339bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5100mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 3027mm |
| Front track | 1636mm |
| Rear track | 1638mm |
| Kerb weight | 2305kg |
| Gross weight | 2994kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 18litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Fuel tank capacity | 102litre |
| Cruising range | from 570 to 780km |
| Front suspension | Independent, Torsion |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 5 |
| City | 21.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 15.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.