This 5.7 Hybrid AT (345 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Dodge from 2004 to 2009. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
| Fuel tank capacity | 102litre |
| Cruising range | from 780 to 820km |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 5654cm3 |
|---|---|
| Engine power | 345bhp |
| RPM at max power | to 5 300RPM |
| Maximum torque | 515Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5132mm |
| Width | 1929mm |
| Height | 1869mm |
| Wheelbase | 3027mm |
| Front track | 1637mm |
| Rear track | 1637mm |
| Ground clearance | 176mm |
| Min. boot capacity | 569litre |
| Max. boot capacity | 569litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.