This 8.0 MT (420 hp) engine was fitted in the 2 generation RT/10 roadster, which was produced by Dodge from 1996 to 2002. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 25litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 15.2litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 290 to 470km |
| Fuel | 92 RON |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.5second |
| Displacement | 7990cm3 |
|---|---|
| Engine power | 420bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 661Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 2 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 101.6mm |
| Stroke | 98.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4448mm |
| Width | 1924mm |
| Height | 1117mm |
| Wheelbase | 2444mm |
| Front track | 1514mm |
| Rear track | 1538mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1588kg |
| Min. boot capacity | 334litre |
| Max. boot capacity | 334litre |
| Body type | Roadster |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 30 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 18.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.