This 8.0 MT (450 hp) engine was fitted in the 2 generation RT/10 roadster, which was produced by Dodge from 1996 to 2002. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 664Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 7990cm3 |
| Engine power | 450bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 10 |
| Bore | 101.6mm |
| Stroke | 98.5mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3700RPM |
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4475mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1118mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1560kg |
| Front track | 1514mm |
| Min. boot capacity | 193litre |
| Rear track | 1539mm |
| Max. boot capacity | 193litre |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 285km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4second |
| City fuel consumption per 100 km | 21.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Cruising range | from 320 to 580km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 25.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.