This 2.0 MT (249 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] ST hatchback 5-doors, which was produced by Ford from 2014 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4360mm |
| Width | 1825mm |
| Height | 1485mm |
| Wheelbase | 2648mm |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Fuel | 98 RON, 95 RON |
| Top speed | 248km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.5second |
| Displacement | 1999cm3 |
|---|---|
| Engine power | 249bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 360Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 8.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.