This 2.0 TDCi MT (185 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] ST hatchback 5-doors, which was produced by Ford from 2014 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4360mm |
| Width | 1825mm |
| Height | 1485mm |
| Wheelbase | 2648mm |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.4litre |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 217km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.1second |
| Displacement | 1999cm3 |
|---|---|
| Engine power | 185bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 5.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.