This 2.0 MT (160 hp) engine was fitted in the 3 generation Sedan, which was produced by Ford from 2011 to 2017. In addition to this engine, 20 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4534mm |
| Width | 1823mm |
| Height | 1484mm |
| Wheelbase | 2648mm |
| Front track | 1554mm |
| Rear track | 1534mm |
| Min. boot capacity | 372litre |
| Kerb weight | 1319kg |
| Gross weight | 1810kg |
| Displacement | 491kg |
| Max. boot capacity | 372litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1999cm3 |
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87.34mm |
| Stroke | 83.6mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 198Nm |
| RPM at max torque | 4450RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Fuel tank capacity | 47litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 520 to 720km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| City | 10.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 9.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.