This 3.8 AT (334 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Hyundai from 2008 to 2011. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Fuel tank capacity | 73litre |
| Cruising range | from 500 to 1 000km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 240km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.2second |
| Displacement | 3778cm3 |
|---|---|
| Engine power | 334bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 395Nm |
| RPM at max torque | 5100RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 87mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4975mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2935mm |
| Front track | 1619mm |
| Rear track | 1635mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1740kg |
| Gross weight | 2280kg |
| Displacement | 540kg |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 17.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.8 litres / 100km |
| Average | 11.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.