This 3.8 Shiftronic (294 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Hyundai from 2008 to 2011. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Fuel tank capacity | 73litre |
| Cruising range | from 560 to 840km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.5second |
| Displacement | 3778cm3 |
|---|---|
| Engine power | 294bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Maximum torque | 358Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 87mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4975mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2935mm |
| Front track | 1619mm |
| Rear track | 1635mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1700kg |
| Gross weight | 2200kg |
| Displacement | 500kg |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
| Average | 13.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.