This 4.6 Shiftronic (380 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Hyundai from 2008 to 2011. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
| Fuel tank capacity | 77litre |
| Cruising range | from 560 to 820km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 240km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| Displacement | 4627cm3 |
|---|---|
| Engine power | 380bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 452Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 87mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4975mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2935mm |
| Front track | 1619mm |
| Rear track | 1635mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1820kg |
| Gross weight | 2320kg |
| Displacement | 500kg |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
| Average | 14.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.