This 1.7 TD MT (115 hp) engine was fitted in the 3 generation SUV, which was produced by Kia from 2010 to 2014. In addition to this engine, 18 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 260Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1685cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4440mm |
| Width | 1855mm |
| Height | 1635mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1614mm |
| Rear track | 1615mm |
| Ground clearance | 172mm |
| Max. boot capacity | 1353litre |
| Min. boot capacity | 564litre |
| Kerb weight | 1525kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 173km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Cruising range | from 920 to 1 210km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 7.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.5 litres / 100km |
| Average | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.