This 2.4 AT (176 hp) engine was fitted in the 3 generation SUV, which was produced by Kia from 2010 to 2014. In addition to this engine, 18 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 227Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2359cm3 |
| Engine power | 176bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4440mm |
| Width | 1855mm |
| Height | 1635mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1614mm |
| Rear track | 1615mm |
| Ground clearance | 172mm |
| Max. boot capacity | 1353litre |
| Min. boot capacity | 564litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 58litre |
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Cruising range | from 520 to 720km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Hydraulic element, Lever, Dampers, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Number of gears | 6 |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.