This 2.0 TD AT 4WD (184 hp) engine was fitted in the 3 generation SUV, which was produced by Kia from 2010 to 2014. In addition to this engine, 18 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 58litre |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| Fuel | Diesel |
| City fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Cruising range | from 640 to 970km |
| Emission standard | EURO IV |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| Kerb weight | 1601kg |
|---|---|
| Max. boot capacity | 1353litre |
| Ground clearance | 172mm |
| Rear track | 1615mm |
| Min. boot capacity | 564litre |
| Front track | 1614mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Height | 1635mm |
| Length | 4440mm |
| Width | 1855mm |
| Seats | 5 |
| Body type | SUV |
| Gross weight | 2140kg |
| Turning circle | 10.6m |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Gearbox | Automatic |
| Number of gears | 6 |
| Rear brakes | Disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Independent, Hydraulic element, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Forced induction | Turbocharger |
| Injection type | Common Rail |
| Maximum torque | 392Nm |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Engine power | 184bhp |
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine type | Diesel |
| RPM at max torque | 1800up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| City | 10.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.9 litres / 100km |
| Average | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.