This 1.6 MT LE (90 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Lancia from 1989 to 1999. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4340mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1436mm |
| Rear track | 1417mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Kerb weight | 1060kg |
| Gross weight | 1600kg |
| Max. boot capacity | 480litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1581cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 5 750RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 67mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 127Nm |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Cruising range | from 570 to 1 030km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.3 litres / 100km |
| Average | 9.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.