This 2.0 MT (139 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Lancia from 1989 to 1999. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4343mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1436mm |
| Rear track | 1415mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Kerb weight | 1260kg |
| Gross weight | 1700kg |
| Max. boot capacity | 480litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 139bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 180Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.4second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 10.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.