This 1.8 MT E (101 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Lancia from 1989 to 1999. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| Displacement | 1756cm3 |
|---|---|
| Engine power | 101bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 142Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 79mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4343mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1436mm |
| Rear track | 1415mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1215kg |
| Gross weight | 1650kg |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Max. boot capacity | 480litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 10.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.