This 1.8 MT GT (131 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback, which was produced by Lancia from 1993 to 1999. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.4second |
| Displacement | 1747cm3 |
|---|---|
| Engine power | 131bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 164Nm |
| RPM at max torque | 4300RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4011mm |
| Width | 1759mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1486mm |
| Rear track | 1424mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1285kg |
| Gross weight | 1740kg |
| Min. boot capacity | 355litre |
| Max. boot capacity | 975litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 9.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.