This 2.0 MT (139 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback, which was produced by Lancia from 1993 to 1999. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 180Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 139bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4011mm |
| Width | 1703mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1436mm |
| Rear track | 1415mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 310litre |
| Min. boot capacity | 310litre |
| Kerb weight | 1215kg |
| Gross weight | 1750kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 206km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.6second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Strut |
| Rear suspension | Helical springs |
| Average | 11 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.