This 1.9 TD MT (90 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback, which was produced by Lancia from 1993 to 1999. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1759mm |
| Length | 4011mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1486mm |
| Min. boot capacity | 335litre |
| Max. boot capacity | 975litre |
| Rear track | 1424mm |
| Kerb weight | 1280kg |
| Gross weight | 1780kg |
| Ground clearance | 160mm |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1929cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 4 100RPM |
| Maximum torque | 186Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 90mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| City fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Cruising range | from 690 to 1 100km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 9.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 7.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.