This 1.6 MT (105 hp) engine was fitted in the BL [Restyling] Hatchback, which was produced by Mazda from 2011 to 2013. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1755mm |
| Length | 4460mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1535mm |
| Min. boot capacity | 340litre |
| Rear track | 1520mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1243kg |
| Gross weight | 1770kg |
| Displacement | 527kg |
| Max. boot capacity | 340litre |
| Front/rear axle load | 925/920kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 105bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 145Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 83.6mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 181km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 650 to 1 040km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| City | 10.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.