This 2.0 MT (150 hp) engine was fitted in the BL [Restyling] Hatchback, which was produced by Mazda from 2011 to 2013. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1755mm |
| Length | 4505mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2640mm |
| Front track | 1535mm |
| Min. boot capacity | 284litre |
| Ground clearance | 135mm |
| Rear track | 1520mm |
| Kerb weight | 1311kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Displacement | 489kg |
| Max. boot capacity | 284litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1999cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 182Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 83.1mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 520 to 950km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| City | 12.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
| Average | 9.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.