This 2.0 AT (157 hp) engine was fitted in the BL [Restyling] Hatchback, which was produced by Mazda from 2011 to 2013. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 650 to 920km |
| Fuel | 92 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 157bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 201Nm |
| RPM at max torque | 4100RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83.5mm |
| Stroke | 91.2mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4506mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Front track | 1534mm |
| Rear track | 1519mm |
| Ground clearance | 119mm |
| Kerb weight | 1347kg |
| Min. boot capacity | 481litre |
| Max. boot capacity | 1212litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.