This 2.0 DI-D DPF MT 4WD (140 hp) engine was fitted in the XL SUV, which was produced by Mitsubishi from 2007 to 2010. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 310Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1968cm3 |
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4640mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 205mm |
| Max. boot capacity | 1691litre |
| Min. boot capacity | 771litre |
| Kerb weight | 1730kg |
| Gross weight | 2360kg |
| Displacement | 630kg |
| Permitted road-train weight | 2000kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Emission standard | EURO V |
| City fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Cruising range | from 710 to 1 050km |
| Top speed | 187km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.8second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10m |
| City | 9.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
| Average | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.