This 2.2 DI-D DPF MT 4WD (156 hp) engine was fitted in the XL SUV, which was produced by Mitsubishi from 2007 to 2010. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 380Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2179cm3 |
| Engine power | 156bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4640mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 176mm |
| Max. boot capacity | 1691litre |
| Min. boot capacity | 771litre |
| Kerb weight | 1710kg |
| Gross weight | 2410kg |
| Displacement | 700kg |
| Permitted road-train weight | 2000kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Emission standard | EURO V |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| City fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Cruising range | from 620 to 1 000km |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.9second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 11 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.9 litres / 100km |
| Average | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.