This 2.4 LPG MT 4WD (170 hp) engine was fitted in the XL SUV, which was produced by Mitsubishi from 2007 to 2010. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 232Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline, CNG |
| Displacement | 2360cm3 |
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4100RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4640mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Max. boot capacity | 1691litre |
| Min. boot capacity | 541litre |
| Kerb weight | 1630kg |
| Gross weight | 2290kg |
| Displacement | 660kg |
| Permitted road-train weight | 1500kg |
| Fuel | 95 RON, CNG |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Emission standard | EURO IV |
| City fuel consumption per 100 km | 12.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Cruising range | from 480 to 790km |
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.6second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 15.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.1 litres / 100km |
| Average | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.