This 2.8 TD MT (125 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] Crossover 5-doors, which was produced by Mitsubishi from 2003 to 2006. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 294Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2835cm3 |
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 100mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4725mm |
| Width | 1785mm |
| Height | 1900mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 235mm |
| Max. boot capacity | 1700litre |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Kerb weight | 2085kg |
| Gross weight | 2720kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16.8second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| City fuel consumption per 100 km | 15.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Cruising range | from 580 to 850km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.4m |
| City | 17.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.2 litres / 100km |
| Average | 14.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.