This 3.8 AT (204 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] Crossover 5-doors, which was produced by Mitsubishi from 2003 to 2006. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 3828cm3 |
|---|---|
| Engine power | 204bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 314Nm |
| RPM at max torque | 3250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4830mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1855mm |
| Wheelbase | 2780mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 235mm |
| Kerb weight | 2135kg |
| Gross weight | 2760kg |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Max. boot capacity | 1700litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 16.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.