This 3.0 AT (173 hp) engine was fitted in the 3 generation [Restyling] Crossover 5-doors, which was produced by Mitsubishi from 2003 to 2006. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 188Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2972cm3 |
| Engine power | 173bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 76mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4775mm |
| Width | 1845mm |
| Height | 1855mm |
| Wheelbase | 2780mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 235mm |
| Max. boot capacity | 1700litre |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Gross weight | 2810kg |
| Kerb weight | 2155kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 90litre |
| City fuel consumption per 100 km | 17.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.6litre |
| Cruising range | from 510 to 810km |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.6second |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.4m |
| City | 21.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.3 litres / 100km |
| Average | 16.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.