This 2.0 AT (210 hp) engine was fitted in the Y31 Sedan, which was produced by Nissan from 1987 to 1991. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1720mm |
| Length | 4860mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2735mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1550kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 210bhp |
| Forced induction | Turbine + compressor |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| RPM at max power | to 6 800RPM |
| Maximum torque | 197Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Injection type | Injectors |
| Intercooler | Yes |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 69.7mm |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11m |
| City fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 590 to 1 240km |
| Fuel | 95 RON |
| City | 14.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.