This 2.8 D AT (94 hp) engine was fitted in the Y31 Sedan, which was produced by Nissan from 1987 to 1991. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1690mm |
| Length | 4690mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2735mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1490kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2825cm3 |
| Engine power | 94bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Maximum torque | 181Nm |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 85mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | to 1 380km |
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11m |
| Highway | 6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.