This 2.0 MT (125 hp) engine was fitted in the Y31 Sedan, which was produced by Nissan from 1987 to 1991. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1695mm |
| Length | 4690mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2735mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1330kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 149Nm |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 67.9mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 720 to 1 240km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Dependent, Multi wishbone, Spring |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11m |
| City | 12 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.