This 1.2 DIG-T Stop/Start MT (115 hp) engine was fitted in the YF15 [Restyling] Crossover 5-doors, which was produced by Nissan from 2013 to 2017. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4135mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Front track | 1525mm |
| Rear track | 1523mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Max. boot capacity | 797litre |
| Min. boot capacity | 354litre |
| Kerb weight | 1236kg |
| Gross weight | 1710kg |
| Displacement | 474kg |
| Front/rear axle load | 925/830kg |
| Permitted road-train weight | 2960kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1197cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 72.2mm |
| Stroke | 73.1mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 190Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Fuel tank capacity | 46litre |
| Emission standard | EURO V |
| City fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Cruising range | from 670 to 940km |
| Top speed | 178km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.8second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| City | 8.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.9 litres / 100km |
| Average | 6.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.