This 1.6 CVT (117 hp) engine was fitted in the YF15 [Restyling] Crossover 5-doors, which was produced by Nissan from 2013 to 2017. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1765mm |
| Length | 4135mm |
| Height | 1565mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Front track | 1540mm |
| Min. boot capacity | 354litre |
| Rear track | 1535mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Max. boot capacity | 797litre |
| Kerb weight | 1205kg |
| Gross weight | 1680kg |
| Displacement | 450kg |
| Front/rear axle load | 890/830kg |
| Permitted road-train weight | 2925kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 117bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 158Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 83.6mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Fuel tank capacity | 46litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 550 to 880km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| City | 10 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.