This 1.6 DIG-T MT (190 hp) engine was fitted in the YF15 [Restyling] Crossover 5-doors, which was produced by Nissan from 2013 to 2017. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4135mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1565mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Front track | 1525mm |
| Rear track | 1523mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Max. boot capacity | 797litre |
| Min. boot capacity | 354litre |
| Kerb weight | 1300kg |
| Gross weight | 1760kg |
| Displacement | 432kg |
| Front/rear axle load | 970/825kg |
| Permitted road-train weight | 2500kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1618cm3 |
| Engine power | 190bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 2000up to 5 200 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 79.7mm |
| Stroke | 81.1mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 215km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 46litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 610 to 900km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| City | 9.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.1 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.