This 2.0 AT (125 hp) engine was fitted in the C33 Hardtop, which was produced by Nissan from 1989 to 1993. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 172Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 69mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Injection type | Injectors |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Body type | Hardtop |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4710mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1470mm |
| Kerb weight | 1330kg |
| Gross weight | 1605kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Average | 9.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.