This 2.0 T AT (210 hp) engine was fitted in the C33 Hardtop, which was produced by Nissan from 1989 to 1993. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hardtop |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1720mm |
| Length | 4710mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1470mm |
| Kerb weight | 1400kg |
| Gross weight | 1675kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 210bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 264Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 69mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Average | 10.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.