This 2.8 D MT (93 hp) engine was fitted in the C33 Hardtop, which was produced by Nissan from 1989 to 1993. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hardtop |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4710mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1470mm |
| Gross weight | 1695kg |
| Kerb weight | 1435kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2825cm3 |
| Engine power | 93bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 71mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 177Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Average | 6.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.