This 2.0 AT 4WD (147 hp) engine was fitted in the M12 Minivan, which was produced by Nissan from 1998 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Width | 1695mm |
| Length | 4575mm |
| Height | 1630mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1470mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Rear track | 1470mm |
| Kerb weight | 1560kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 147bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 198Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 80.3mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.6m |
| Average | 11.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.