This 2.0 CVT (140 hp) engine was fitted in the M12 Minivan, which was produced by Nissan from 1998 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4545mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1630mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1490kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | from 5 600RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 186Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 700km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 10.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.