This 2.0 GT4 AT (230 hp) engine was fitted in the M12 Minivan, which was produced by Nissan from 1998 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.1litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 500km |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 230bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 275Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4575mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1630mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1630kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 14.5 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.