This 1.6 MT (115 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Opel from 2012 to 2015. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4280mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Ground clearance | 158mm |
| Max. boot capacity | 1372litre |
| Min. boot capacity | 400litre |
| Kerb weight | 1447kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 155Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 85litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| Top speed | 191km/h |
| Cruising range | from 970 to 1 600km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 10.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.