This 1.8 AT AWD (140 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Opel from 2012 to 2015. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4278mm |
| Width | 1777mm |
| Height | 1658mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Max. boot capacity | 1372litre |
| Min. boot capacity | 356litre |
| Kerb weight | 1447kg |
| Gross weight | 1858kg |
| Displacement | 411kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1796cm3 |
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 80.5mm |
| Stroke | 88.2mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 178Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 500 to 860km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.8m |
| Number of gears | 6 |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
| Average | 9.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.