This 1.7 CDTI AT (130 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Opel from 2012 to 2015. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4278mm |
| Width | 1777mm |
| Height | 1658mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 158mm |
| Max. boot capacity | 1372litre |
| Min. boot capacity | 362litre |
| Gross weight | 1764kg |
| Kerb weight | 1329kg |
| Displacement | 435kg |
| Permitted road-train weight | 2964kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1686cm3 |
| Engine power | 130bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 300Nm |
| RPM at max torque | 2000up to 2 500 RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Emission standard | EURO V |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| Top speed | 191km/h |
| Cruising range | from 810 to 1 130km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Number of gears | 6 |
| City | 7.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.3 litres / 100km |
| Average | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.